Героїчні пісні й балади у світовій літературі

контрольна робота

Контрольна робота № 1

Тема. Контрольна робота № 1 за темою «Героїчні пісні й балади у світовій літературі» ( відповіді на питання).

Мета: перевірити знання учнями із теорії літератури, змісту прочитаних балад, підсумувати вивчене з теми «Балади»; розвивати творчі здібності, навички самостійної роботи; виховувати працьовитість, прагнення до високих результатів.

Обладнання: завдання для контрольної роботи.

Тип уроку: урок перевірки знань, умінь і навичок.

Комплекс використаних методів та педагогічних прийомів: слово вчителя, тестові завдання, письмова робота.

Хід уроку

І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми, мети, завдань уроку.
ІІІ. Перевірка знань, умінь, навичок. Самостійне виконання учнями завдань контрольної роботи

І варіант


1.Назвіть жанри творів про героїчне минуле.
( Билини, балади)


2.Хто і як виконував ці твори?
( Гусляри, менестрелі)


3. На які групи поділяються балади за змістом?
( Історичні, героїчні, фантастичні, побутові)


4. « Впізнай автора творів».
а) «Після першого ув’язнення утік з Парижа і близько шести років поневірявся по країні. Куди тільки не закидала його доля: він жив і при дворі Карла Орлеанського, і серед волоцюг і злодіїв…Його навіть засуджували до страти, але помилували».
( Франсуа Війон)
б) « Великий німецький поет , мислитель і вчений. Основна праця його життя –трагедія «Фауст». До останніх своїх днів він продовжував літературну і наукову діяльність. Вісімдесятирічний поет не втрачав оптимізму та працездатності і казав : « Поки не скінчився день, будемо високо тримати голову, і поки ми в змозі творити, не падатимемо духом».
( Й. Гете)
в) «У 1787 році він оселився у Веймарі, де жив і працював великий Гете. Між ними склалися дружні стосунки. «Новою весною» називав Гете свою дружбу з молодим письменником».
( Ф. Шіллер)


5. « Впізнай баладу за її ідеєю» :
а) Уславлення подвигу непримиренної боротьби з іноземними загарбниками.
( Р. Стівенсон «Вересовий мед»)
б) Ствердження самоцінності людського життя.
( Ф. Шіллер «Рукавичка»).
в) Страх перед містичними явищами, повна відірваність від реального приводить до загибелі.
( Й. Гете « Вільшаний король»)


6. З’єднайте назву балади з іменем її перекладача.
Ф. Війон «Балада прикмет»
Б.Грінченко
Р.Стівенсон «Вересовий мед»
Л.Первомайський
Й.Гете «Вільшаний король»
Є.Крижевич
Ф. Шіллер « Рукавичка»
М.Рильський
А.Міцкевич «Альпухара»
М.Ореста


7. Напишіть твір –мініатюру на одну із тем за вибором :
«Роль балади в житті людства»
«Яка балада справила на мене найбільше враження і чому»
«Якою я уявляю сучасну баладу»

II Варіант


1. У чому полягає різниця між фольклорною і літературною баладою?

2. Назвіть жанрові особливості балади.

3. На які групи поділяються балади за змістом?
( Історичні, героїчні, фантастичні, побутові)


4. « Впізнай автора творів».
а) « Народився відомий польський поет на території Білорусії, що межує з Волинню, неподалік від озера Світязь. Мальовничий край, голубе озеро, таємничість легенди навколо нього надихнули поета на написання балади».
( А.Міцкевич)
б) « Його називають «сонцем російської поезії», засновником сучасної російської літературної мови».
(О.С.Пушкін)
в) «Він один із найпопулярніших письменників ХІХ століття, а «Острів скарбів» -його найкращий пригодницький роман, яким уже понад століття зачитуються діти та юнацтво всього світу».
( Р.Стівенсон)


5. « Впізнай баладу за її ідеєю».
а) Твердження , що справжня мудрість вища найсильнішої влади.
( О.С.Пушкін)
б) Заклик до самопізнання.
( Ф. Війон «Балада прикмет»)
в) Мужність і нескореність перед ворогом.
( А.Міцкевич)


6. З’єднайте назву балади з іменем її перекладача.
Ф. Війон «Балада прикмет»
Б.Грінченко
Р.Стівенсон «Вересовий мед»
Л.Первомайський
Й.Гете «Вільшаний король»
Є.Крижевич
Ф. Шіллер « Рукавичка»
М.Рильський
А.Міцкевич «Альпухара»
М.Ореста

7. Напишіть твір –мініатюру на одну із тем за вибором :
«Роль балади в житті людства»
«Яка балада справила на мене найбільше враження і чому»
«Якою я уявляю сучасну баладу»

ІV. Підведення підсумків уроку. Здача робіт учнями.
V. Пояснення домашнього завдання. Опрацювати статтю підручника , с. 78-79