Літературні балади сучасності

літературні балади

Відкритий урок №4

Тема. Урок позакласного читання № 1. Літературні балади сучасності.

Мета: познайомити учнів з літературними баладами сучасності, пісенним багатством жанру; розвивати навички виразного читання ; вдосконалювати вміння працювати з додатковою літературою; виховувати високоморальну особистість засобами художнього слова.

Обладнання: виставка літератури , звукозаписи балад В.Висоцького, С.Острового.

Тип уроку: урок –засідання літературного гуртка.

Комплекс використаних методів та педагогічних прийомів: слово вчителя,повідомлення учнів, виразне читання творів, гра «Ми режисери».

Епіграф:
Словом можно убить,
Словом можно спасти,
Словом можно полки
За собой повести.
В.Шефнер

Хід уроку

І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя.

Сьогодні ми проводимо урок у формі засідання літературного гуртка. Зверніть увагу на виставку літератури. Я думаю, що прізвища багатьох поетів сучасності вам відомі, адже світ літератури такий нескінчений, і книги, як кораблі думок , пливуть у часі й просторі. І розмовляти ми будемо про літературні балади сучасності.

Учень –історик.
Історія розвитку балади уходить своїм корінням в епоху середньовіччя. Балади зразу набули популярності вХІV-ХVстолітті. Вони призначались для хорового виконання, супроводжувались грою на музичних інструментах і танцями. В баладах просліджується чіткий ритм, особливості віршування. За змістом балади розподіляються на героїчні, фантастичні, побутові.

Учень –критик.
На уроках ми познайомилися з кращими поетичними зразками балад. Свого нового звучання балади набувають в ХІХ столітті . Зразком поетичної майстерності служать балади В.Жуковського, як перекладні, так і авторські: «Світлана», «Ахіл». До жанру балад зверталися О.С.Пушкін, М.Ю.Лермонтов. Чому ж у ХХ столітті знову стає популярним жанр балади? Виходячи з пояснення жанру балади як літературного терміну, ми твердо можемо сказати,що в усі часи були важливими такі вічні моральні цінності, як честь, людська гідність, милосердя , любов,дружба, бажання прийти на допомогу, захистити слабких. І в баладах це знайшло відображення.

Учень –літератор.
Звичайно, всі літературні балади сучасності ми просто не в змозі прочитати за один урок. Розглянемо деякі з них . Я просто не можу не назвати імені цього талановитого поета , який ніколи не мовчав там, де потрібно було сказати правду. Це Володимир Висоцький , людина –дзеркало свого часу. Він написав шість балад під фільм «Стріли Робін Гуда», тобто фільм знімали під його пісні, а не навпаки. Балади Висоцького не схожі на всю іншу творчість поета. Вони мовби атлас душі поета, нагадують його заповіт : «Баллада о любви», « Баллада о борьбе», «О двух лебедях», «Баллада о вольних стрелках», « Баллада о ненависти», « Баллада о времени». Висоцький все життя боровся проти боягузтва, брехні, зрадництва, його вірші забороняли, але це була його життєва позиція, позиція Людини.

Перегляд уривку відеозапису із кінофільма « Стріли Робін Гуда».
Читання балади В.Висоцького підготовленим учнем.

Баллада о борьбе

Средь оплывших свечей и вечерних молитв,
Средь военных трофеев и мирных костров,
Жили книжные дети, не знавшие битв,
Изнывая от детских своих катастроф.

Детям вечно досаден их возраст и быт
И дрались мы до ссадин, до смертных обид
Но одежды латали нам матери в срок,
Мы же книги глотали, пьяне - я от строк.

Липли волосы нам на вспотевшие лбы,
И сосало под ложечкой сладко от фраз.
И кружил наши головы запах борьбы,
Со страниц пожелтевших слетая на нас.

И пытались постичь мы, не знавшие войн,
За воинственный крик принимавшие вой,
Тайну слова, приказ, положенье границ,
Смысл атаки и лязг боевых колесниц.

А в кипящих котлах прежних войн и смут
Столько пищи для маленьких наших мозгов,
Мы на роли предателей, трусов, иуд
В детских играх своих назначали врагов.

И злодея слезам не давали остыть,
И прекраснейших дам обещали любить.
И друзей успокоив и ближних любя,
Мы на роли героев вводили себя.

Только в грезы нельзя насовсем убежать,
Краткий бег у забав, столько поля вокруг.
Постараться ладони у мертвых разжать
И оружье принять из натруженных рук.

Испытай, завладев еще теплым мечом,
И доспехи надев, что почем, что почем?!
Испытай, кто ты - трус иль избранник судьбы,
И попробуй на вкус настоящей борьбы.

И когда рядом рухнет израненный друг
И над первой потерей ты взвоешь, скорбя,
И когда ты без кожи останешься вдруг,
Оттого, что убили его, не тебя.

Слово вчителя.

- Про які життєві цінності говориться в баладі?
- Яка головна думка поезії?
- Давайте проаналізуємо твір , виходячи з ознак балади як літературного жанру.
- В яких рядках автор висловлює головну думку?

Учень-літературознавець.
А я хочу познайомити присутніх з однією із балад С.Острового « Я тебе расскажу про Керчь». Кожен метр цієї землі зберігає пам’ять про захисників, які не повернулися з фронтів Великої Вітчизняної війни. Про патріотизм людей, які загинули, віддавши свої життя заради нашого щасливого мирного майбутнього, ми повинні завжди пам’ятати. Починаючи з лицарських часів і до нашого часу в житті завжди є місце подвигу.

Я тебе расскажу про Керчь,
Я тебе расскажу сейчас,
Как над городом бился смерч,
Закрывая полнеба враз

Как, подняв ледяной бурун,
Через тьму – хоть плечом толкай –
Шёл десант на Камыш-Бурун,
Шёл десант на Аджимушкай

Пели пули в глухой ночи:
«Можно в воду навечно лечь»
Ты когда-нибудь был в Керчи? –
Я тебе расскажу про Керчь

Там за городом под землёй,
Будто скрытый от всех снаряд,
В переходах, забитых мглой,
Партизанский сидит отряд

Он сейчас подорвёт шоссе:
Даже ветер в кустах затих,
И приходят назад не все,
И другие встают за них

На камнях – лепесток свечи…
Будет время сквозь сумрак течь
Ты когда-нибудь был в Керчи? –
Я тебе расскажу про Керчь…

Там такая была пора,
Что навечно к заре лицом
Поднялась Митридат-гора,
Вся исхлёстанная свинцом

Било время по ней в упор,
Побелели края висков:
В этот город с тех самых пор
Входит слава без пропусков

Город ей отдаёт ключи,
Держит солнце яркую речь:
«Ты когда-нибудь был Керчи?
Обязательно съезди в Керчь!»

Ты когда-нибудь был в Керчи? –
Я тебе расскажу про Керчь!

Слово вчителя. А зараз проведемо конкурс на краще читання балади, яка вам найбільше сподобалась. Ви визначаєте ідею твору і аргументуєте свій вибір.

Конкурс читців.

Слово вчителя. Я знаю, що в класі є учні , які самі складають поезії. Вони на сьогоднішній урок отримали завдання –скласти самостійно баладу. Послухаємо їх поетичні нотатки. ( Учні читають власні поезії)

Заключне слово вчителя. Я думаю, що поезія нікого не залишила байдужим. І на цьому наші уроки з прекрасним художнім словом не закінчуються. Я думаю, що ви для себе зробили вибір, як потрібно чинити в житті. Головний суддя ваших думок і справ –совість . І мені б хотілося , щоб в майбутньому ви виросли гідними громадянами нашої держави. Адже саме від вас залежить, яким буде майбутнє.

Домашнє завдання. Повторити все про баладу, підготуватися до контрольної роботи.