Утвердження самоцінності людського життя

утвердження самоцінності

Відкритий урок №3

Тема. Утвердження самоцінності людського життя в баладі Ф.Шіллера « Рукавичка».

Мета: ознайомити учнів зі змістом балади ; розвивати навички виразного читання школярів, їх зв’язне мовлення, уяву, логічне мислення; виховувати усвідомлення великої цінності людського життя.

Обладнання: портрет Шіллера, текст балади «Рукавичка», ілюстрації з зображенням лицарів.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Комплекс використаних методів та педагогічних прийомів: слово вчителя, повідомлення учнів, виразне читання, робота в парах, бесіда, коментоване читання, розповідь від першої особи .

Епіграф:
Вічно прикована до окремого малого
уламка цілого, людина сама стає уламком.
Ф. Шіллер


Хід уроку

І. Організаційний момент.
ІІ.Мотивація навчальної діяльності.

1. Фронтальне опитування.
-Що вам відомо про баладу як літературний жанр ?
- Якими бувають балади за темою?
- Назвіть художні особливості балади.
- Чим літературна балада відрізняється від фольклорної?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
2. Виступи учнів –літературознавців.
Розповідь від першої особи «Я, Фрідріх Шіллер…» .

1 учень.
Я, Фрідріх Шіллер, народився 1759 року в місті Мірбах у родині дрібного німецького бюргера. Я дуже хотів навчитися грамоти, мріяв стати священиком, та батько , як підданий герцога Вюртемберзького, віддав мене до військової академії вивчати право. Після переведення академії до Штутгарта , я залишаю юриспруденцію і починаю вивчати медицину. У 1780 році отримую місце полкового лікаря у Штудгарті. Саме в цей період розпочинаю роботу над драмою «Розбійники».

2 учень.
Я –людина прогресивних поглядів, все життя боровся проти тиранів, тому звідав несправедливість і непорозуміння з можновладцями. 1797 рік можна вважати «баладним роком» у моєму житті. Я написав балади «Кубок», «Рукавичка», «Полікратів перстень», «Лицар Тоггенбург». У своїх творах відстоював ідеали свободи, людяності, гідності та шляхетності.

3. Слово вчителя.

У 1797 році Шіллер і Гете немов би змагалися у написанні балад. На відміну від Гете , який любив використовувати для своїх балад фольклорні, чарівні та чудесні сюжети, Шіллер черпав сюжети з історії –античної («Івікові журавлі») або середньовічної («Келих», «Лицар Тогенбург»). Балада «Рукавичка» дасть змогу поринути в життя середньовічної Європи.



4. Бесіда –актуалізація історико –культурологічних знань учнів.
- Яка соціальна група займала чільне місце у феодальному суспільстві?
- Коли спостерігався розквіт лицарства?
- Звідки бере початок лицарська культура?
- Що таке лицарський турнір?
- Крім влаштування турнірів, як іще розважалися феодали? Розкажіть про їх захоплення тваринами.
- Що таке культ лицарського поклоніння прекрасній дамі?
- Кого лицарі обирали дамою серця?

5. Слово вчителя.

Із середини 16 сторіччя починалася епоха більш простих, природних стосунків чоловіка і жінки, побудованих на рівних правах обох закоханих. Атмосферу цього періоду передають французькі хроніки, що достовірно змальовують події при дворі короля Франціска І .Одну із історій літописець описав так: «Одного разу , коли Франціск І збирався дивитися на борню левів, одна дама впустила свою рукавичку і сказала закоханому в неї лицарю Делоржу : «Якщо хочете справді переконати мене, що так сильно мене кохаєте, як оце щоденно в цім присягаєтесь, то підніміть рукавичку». Делорж спустився вниз, взяв рукавичку, що лежала посередині між цими жахливими звірами, повернувся на трибуну і кинів дамі в обличчя. Відтоді він уже не хотів її ніколи бачити, незважаючи на неодноразові запрошення та натяки з її боку».

Ф. Шіллер використав цей сюжет для написання балади «Рукавичка».

6. Коментоване читання балади.
1) Читання з початку до слів : « Люті лягли по короткім бою».
- Які описи є в цьому фрагменті?
- Чому хижаків описано так яскраво і детально?
- Яку картину створює автор? Які почуття вона викликає?

2) Читання від слів « І раптом упала з балкона» до слів «Принести рукавичку прошу я вас ».
- Які слова характеризують суть красуні до свого лицаря?
- Слова красуні –це прохання, наказ чи заклик до випробування?
- Чи міг би лицар відмовитися підняти рукавичку?

3) Читання балади до кінця.
- Що підкреслює Шіллер у діях лицаря?
- Чому Делорж так поводиться? Чи то презирство до дами, чи то вміння володіти собою?

7. Бесіда за змістом прочитаного.
- Опишіть парад учасників очікуваного спектаклю –вихід звірів-гладіаторів і характер кожного з них.
- - Чому, на вашу думку, так багато уваги приділено саме хижим звірям?
- Яка незвичайна подія затримала початок спектаклю, точніше навіть –перервала його, адже король тричі дав знак його починати, і парад артистів уже відбувся?
- Як ви гадаєте, ця злощасна рукавичка злетіла випадково, чи це була підступна інтрига?
- Що хотіла довести Кунігунда?
- Чи був учинок Делоржа героїчним?
- Опишіть реакцію глядачів при вигляді того, як Делорж опустився на арену і увійшов до звірів.
- Який епізод в баладі є кульмінаційним?
( Очікування , якою буде поведінка лицаря, коли прохання дами вже виконано).

8. Робота в парах.
- Чи порушив Делорж кодекс лицарської честі, кинувши дамі в обличчя рукавичку? Чи лицарський це жест?
- Уявіть, що подібний випадок стався не в 16 столітті, а , скажімо, в 12 столітті. Чи так само б зреагував лицар на жорстокий спосіб випробувати його сміливість?
- Чи можна стверджувати, що Делорж, який опустився до звірів, і Делорж, що вже виконав примху дами, дві різні людини?

9. Продовжіть речення.
-Автор засуджує…
- Автор стверджує…

10. Проблемне запитання.
1) Поясніть, чому автор зображує коло зі звірів і коло з короля та вельмож.
2) Сформулюйте головну проблему балади «Рукавичка». Чому сам автор назвав її повістю?

11. Виразне читання балади учнями.

ІV. Узагальнення вивченого матеріалу.

- Навіщо автор звернувся до події далекого середньовіччя?
( Головна думка балади – у ствердженні цінності людського життя.)
- До якого виду балад за змістом належить «Рукавичка» ?
(Героїчна балада, адже героїчне в літературі –поетичне звеличення засобами художнього слова вчинків героїв, які захищають загальнолюдські ідеали).

V. Підсумки уроку.
VІ. Домашнє завдання. Написати розповідь про подію, описану в баладі «Рукавичка», від імені її головного героя (1 група), підготувати розповідь про життєвий шлях Гете, прочитати баладу «Лісовий цар» в перекладі Б.Гринченка ( 2 група).